Friday, August 14, 2015

on
MANILA, PHILIPPINES. Fresh from an overall second finish in the 2015 China Primary Mathematics Olympiad in China on July 27-30, another team of Filipino and high school math wizards won a total of 138 medals and 63 merit awards in the International Mathematics Wizards Challenge (IMWIC) held in Hong Kong on August 9 to 12, 2015.

Earning a total of 12 gold, 37 silver and 89 bronze medals, the Philippine team ranked second place in the overall results next to China who won as overall champion with a total of 16 gold medals. Hong Kong came close next to the Philippines with 11 golds followed by Taiwan (7 golds), Macau (4 golds) and Indonesia (2 golds) respectively.

According to the press release from the Mathematics Trainers Guild Philippines,  the winners of medals and merit awards are the following students:

GOLD MEDAL
1. Lorenzo Franco Kasilag - Diliman Preparatory School
2. Gyla Jane Nismal - Sto. Domingo Elementary School
3. Daniel Miguel Ong - St. John’s Institute
4. Lyle Wenzel Tamayo - Mothergoose Special School System
5. Nathan Arthur Banatao - UP Integrated School
6. Lyra Winette Tamayo - Philippine Sciene High School-Main
7. Regina Beatrice Bonifacio - Philippine Sciene High School-Main
8. Miguel Angelo Gomez - Makati Science High School
9. Samuel Bernardo Salacup - Philippine Science High School-Main
10. Christian Dean Espinosa - St. John’s Institute
11. Amber Jet Salape - Liceo de Cagayan University
12. Jesper Chris Tiongson - Hen. Pio del Pilar High School

SILVER MEDAL
1. Lance Danniel Abrigo - Pasig Catholic College
2. Anika Gayle Tan - Zamboanga Chong Hua High School
3. Yuan Manolo Ramirez - Xavier School
4. Sid Matthew Madrid - Pasig Catholic College
5. Justin Miguel Ngo - Grace Christian College
6. Mico Xander Rubico - Calamba Elemetary School
7. Jodi Emrian Manlapaz - St. Paul College of Ilocos Sur
8. Jessy Jewel Manuel - Special Education Center for the Gifted
9. Noreen Isabelle Avanceña - Colegio San Agustin-Biñan
10. Charles Edison Ramos - Zamboanga Chong Hua High School
11. Ronniel Vincent Roberto - The Peninsula School
12. Agatha Bianca Estabillo - Saint Paul College of Parañaque
13. Sophia Helen Gador - Midsayap Pilot Elementary School
14. Mark Andrei Elpedes - East Rembo Elementary School
15. Andrei Lennard Chan - Zamboanga Chong Hua High School
16. Marcelline Tee - Jubilee Christian Academy
17. Elyon Jirehel Alvarez - Tuguegarao West Central School
18. Maxine Rania Savilla - Blessed Lights International Christian Academy
19. Kian Andrew Busico - San Francisco Pilot Elementary SPED Learning Center
20. Ryan Christopher Deodores - Colegio San Agustin-Biñan
21. Alena Taladua - Tambo Central School
22. Adrian Richard Salazar - St. Agnes Academy
23. Eiji Johann Dee - MGC New Life Christian Academy
24. Ralph Ernest Gallardo Argana - BHC Educational Institution
25. Mikhail Anthony Padua - Manila Science High School
26. Christopher Neil Defensor - Manila Science High School
27. Carmella Gabriel - Colegio San Agustin-Binan
28. Angelina Mae Precilla - De La Salle Lipa
29. James Matthew Young - Iloilo National High School-Special Science Class
30. David Alexander Amante - Philippine Science High School-Main
31. Marc Christopher Ferrer - De La Salle Lipa
32. Megan Alexis Balaong Harvey - Regional Science High School-III
33. Neil Bryant Que - Bayanihan Institute
34. Julian Raymund Yu - British School Manila
35. Vittorio Gabriele Acusar - Sacred Heart School-Ateneo de Cebu
36. Shannon Gail Ho - Zamboanga Chong Hua High School
37. Jarret Ian Lim - Philippine Academy of Sakya


BRONZE MEDAL
1. Sophie Jill Co - Pace Academy
2. Mary Dominique Monzales - Mary Nymph Montessori School
3. Vaughn Nicholas Tobias - UP Integrated School
4. Carl Francis Agcaoili - St. Joseph Academy of Valenzuela
5. Jeremy Carl Chu - Chiang Kai Shek College
6. Danielle Ma. Mikaella Duran - St. Paul College, Pasig
7. Luigi Trevor Lui - Grace Christian College
8. Jeila Ubando - Mother Goose Special School System Inc
9. Samantha Lianne Cheong - Zamboanga Chong Hua High School
10. Carla Josephone Foronda - Pasig Catholic College
11. Anthon Gabriel Kintanar - Sacred Heart Ateneo de Cebu
12. Johannes Raphael Dancel - Pasig Catholic College
13. Axel De Ocampo - San Beda College-Alabang
14. Alexa Amaya Dimapilis - First Asia Institute of Tech. and Humanities
15. August Simon Lim - St. Mary's College of Quezon City
16.  Angelene Erika Madrazo - Zamboanga Chong Hua High School
17. Yvonne Lorein Juan Malinao - BHC Educational Institution
18. Zach Lorenzo Moraleda - St. Agnes Academy
19. Jacques Simon Timtiman - Iloilo Scholastic Academy
20. Dillion Chan - UNO High School
21. Aliyah Caresse Diocera - Montessori House of Learning
22. Lauren Reyes - Saint Jude Catholic School
23. Ralph Justin Maliwat - Pasig Catholic College
24. Kristian Aaron Jagorin - St. Mary's College of Quezon City
25. Jose Marco Palitog - San Beda College-Alabang
26. Karl Uriel Dela Cruz - Saint Albert The Great School
27. Reginald Cedric Lim - Grace Christian College
28. Royce Ethaniel Lo - Legazpi Hope Christian School
29. Chanelle Louize Mabborang - Tuguegarao West Central School
30. Nyle Brently Que - Bayanihan Institute
31. Andre Jerahmy Amante - Canossa Academy Lipa
32. Mia Aiyana Cardenas - Meridian International Learning Experience
33. Mykaella Jhoy Ramos - Rosa L. Susano Elementary School
34. Mikkel Bennett Sy - PACE Academy
35. Neil Francis Naorbe - San Beda College-Alabang
36. Noreen Angela Sim - Saint Jude Catholic School
37. John Raphael Teng - Philippine Cultural College-Manila
38. Janna Patricia Tungol - San Ramon Elementary School
39. Mary Alyenne Josephine Azarcon - BHC Educational Institution
40. Justin Jude Dionio - Sacred Heart Ateneo de Cebu
41. Raphael Paulo Calubaquib - University of St. Louis Tuguegarao
42. Marie Katerina Grace Aala - Butuan City SPED Center
43. Niko Rae Batuga - Tuguegarao West Central School
44. Matthew Evan Daquina - Tanauan North Central School
45. Angela Marie Rillera - San Beda College-Alabang
46. Jerson Claude Austria - Midsayap Pilot Elementary School
47. Sean Austin Chan - Philippine Cultural College-Manila
48. Altair Mizar Emboltura - Sto. Domingo Elementary School
49. Renzon Gabriel - Saint Paul College of Paranaque
50. Enrique Magnaye - De La Salle University Integrated School
51. Dominic Villegas - Saint Joseph School
52. John Robert Guisando - Bayugan Central Elementary School SPED
53. Riana Gabrielle Gamboa - Rosevale School
54. Cassey Jules Uygongco - Hua Siong College of Iloilo
55. Katherine Claire San Gabriel - First School of SBFZ
56. Russell Jay Lumiqued - St. Joseph de Mary Learning Center
57. Kezia Bernice Borigas - Sovereign Shepherd School of Values and Learning
58. Barly Dinalo - Philippine Science High School-CVC
59.  Zeidrich Monares - Philippine Sciene High School-Main
60. Manuel Vito Ortiz III - Philippine Sciene High School- WVC
61.  Patrick Niño Policarpio - Philippine Sciene High School-Main
62. Sasha Lezah Tio - Philippine Yuh Chiau School
63. Adrian Nikolai Evangelista - Pasig Catholic College
64. Ryanne Spencer Lim - Pangasinan Universal Instutue
65. Jose Mari Rillera - San Beda College-Alabang
66.  Jarek Taberdo - Makati Science High School
67. Chris Wellen Trivilegio - Antique National School
68. Yves Gabriel Lazaro - Philippine Science High School-Main
69. Derick Pan - Fountain International School
70. Justin Matthew Lapastora - Philippine Sciene High School-Main
71. Charles Patrick Bagacina - Taguig Science High School
72. Edward Akiro Manuel - Makati Hope Christian School
73. Elizabeth Ong - Philippine Institute of Quezon City
74. Joseph Lincoln Pobre - St. Paul University Philippines
75. Daniel Martin Solinap - PAREF Westbridge School
76. Denica Sy-Reyes - Aquinas University of Legazpi High School
77.  Sanielle Meliz Ong - Saint John’s Institute
78.  Jan Albert Quidet - Sen. Renato Companero Cayetano Memorial Science & Technology  High School           
79. Sophia Dominique Dizon - Valenzuela City School of Mathematics and Science
80. Norwyn Nicholson Kah - St. Stephen's High School
81. Adrian Nathaniel Chua - The Master's Academy
82. Edgar John Dy - Zamboanga Chong Hua High School
83. Moriah Murillo - Jesus Is Lord Colleges Foundation
84. Faith Villahermosa - Philippine Science High School-SMC
85. Sophia Dianne Bernardo - Sacred Heart School-Ateneo de Cebu
86. Erika Eunice Dumago - Makati Science High School
87. Norking Ace Sagle - Dee Hwa Liong Academy
88. Daven Yu - British School Manila
89. Lance Ocampo - Zamboanga Chong Hua High School



MERIT AWARD

1. Hannah Melody Custodio - SPED Center for the Gifted
2. Jaeven Allan Hsu - Saint John's Institute
3. Mark Gomez Jr. - Trinity Christian School
4. Joshua Caleb Gulayan - Bacolod Tay Tung High School
5. Giorgio Othello Gumban - Rosevale School
6. Emmanuel James Laforteza - Mother Goose Special School System Inc
7. Adryan Gabriel Conte - Mother Goose Special School System Inc
8. Reuben Joseph Felix - De La Salle Lipa
9.  Gadriel Symone Dalangin - Stonyhurst Southville International School-Malaravat
10. Emperor Franz Amabeth Pacaña - St. Paul College Of Makati
11. Periel Matthew Panganiban - Ateneo de Naga University Grade School
12. Steven Ziggy Hanzel Tio - Philippine Yuh Chiau School
13. Mikhos Vinzon Velez - St. John's Institute
14. Sean Arman Abergos - Ateneo de Naga University Grade School
15. Ashley Nicole Uygongco - Hua Siong College of Iloilo
16. Matthew Leigh Mallari  - SPED Center for the Gifted
17. Angelo Miguel Vinluan - De La Salle University Integrated School
18. Arjun Rei Cabarles - Goa Central School
19. Hoi Lam Xu - Makati Hope Christian School
20. Roanne Frances Anteza - Falcon School
21. Kean Railey Chan Huan - Chiang Kai Shek College
22. Narciso Balay Chan III - Ke Bing School
23. Thomas Jade Kitamura - Sacred Heart School - Ateneo de Cebu
24. Erika Claire Ramos - Zamboanga Chong Hua High School
25. Eliza Janel Tan - Jubillee Christian Academy
26. Dominique Kiersten Lim - Saint Jude Catholic School
27.  Zachary Aiden Hong - Saint Jude Catholic School
28. Eric Fabian Thirdy Mendez - Holy Child Educational Center
29. Anika Bettina Bonifacio - Mothergoose Special School System
30. Megan Marie Sio - Ateneo de Iloilo-Sta. Maria Catholic
31. Jacob Raphael Tano - Colegio San Agustin-Makati
32. Amber Nicole Lim - Tarlac Montessori School
33. Alfred Enrique Castro - Ateneo de Davao University
34. Eliana Mari Lim - Zamboana Chong Hua High School
35. Mikhail Donavan Ganzon - University of the Philippines Integrated
36. Justin Timothy Uygongco - Hua Siong College of Iloilo
37. Marco Raphael Liceralde - Butuan City SPED Center-FL
38. Jose Renzo De Los Santos - School of Saint Anthony of QC
39. Richelle Jasmine Sy - Chiang Kai Shek College
40.  Jerson Clyde Austria - Midsayap Pilot Elementary School
41. Jann Neri Caparas - Rosa L. Susano-Novaliches Elementary School
42. Jersey Isabel Gutierrez - San Beda College-Alabang
43. Jannica Allison Lim - Zamboanga Chong Hua High School
44. Kevin Trinidad - Colegio San Agustin-Biñan
45. Japheth Jayden Chu - La Union Cultural Institute
46. Reign Kyla Magpantay - Tanauan North Central School
47. Paul Niño Rodriguez - Gov. DM Camerino Elementary School
48. Adrien Keith Orencio Macusi - BHC Educational Institution
49. Hannah Erin Co - Infant Jesus Montessori School
50.  Andrei Dimaculangan - Falcon School
51. Andrea Leanna Chan- Zamboanga Chong Hua High School
52. Alyssa Faith Uy - Assumption Iloilo
53. Andrea Joy Abergas - St. Mary's College Quezon City
54. Ron Gian Aleksei Catibog - De La Salle Lipa
55. Lizette Aurellano - Aquinas University of Legazpi
56. Christian Cortes - Bayanihan Institute
57. Mary Beatrice Gabaton - Pasig Catholic College
58. Jelene Antonicole Kong - Zamboanga Chong Hua High School
59. Jared Tristan Pascual - Philippine Cultural College-Caloocan
60. Cathryn Therese Maala - Mother Goose Science School System
61. Lorenzo Ngan - Xavier School
62. Anica Clarice Antonella Galano - St. Paul College-Pasig
63. Lorenzo Miguel Garcia - Makati Science High School
64. Celine Daphne Ko - St. Stephen's High School

The International Mathematics Wizards Challenge (IMWIC) was participated by 913 students from different countries.

0 comments:

Post a Comment